RSS
poniedziałek, 31 marca 2014
laurka
Kołodko to jeden z nielicznych sensownych polityków i finansistów - bo kto to jest np. Rostowski, Modzelewski, Balcerowicz ; nie ściemnia nie przekłamuje ; ewidentnie ma na względzie dobro Polaków . To nie jest laurka ; ten człowiek ma normalne podejście do rzeczywistości i realnie ją ocenia. Kołodko to jeden z nielicznych sensownych polityków i finansistów - bo kto to jest np. Rostowski, Modzelewski, Balcerowicz ; nie ściemnia nie przekłamuje ; ewidentnie ma na względzie dobro Polaków . To nie jest laurka ; ten człowiek ma normalne podejście do jak tylko oddadzą to dopiero zacznie się problem co z tym złomem zrobić, będzie debata za debata, posiedzenie za posiedzeniem i manifestacja za manifestacją, im dłużej wrak zalega w Rosji tym więcej spokoju u nas.  rzeczywistości i realnie ją ocenia.  Proponuję skupywać świnie obróbka tworzyw sztucznych od rolników płacąc naszym honorem którego mamy skolko godno. Ruscy się na honorze nie znają więc gazu za honor pewnie nie kupimy ale nasi wieśniacy moze dadzą się przekonać? I to 1:1 czyli kilogram honoru za kilogram żywca.  Ludzie zaczęli wycofywać swoje pieniądze z banków (żałosne oprocentowanie) i kupować różne dobra materialne napędzając produkcję i zbyt.  Dlatego Tusk do PKB wliczy "dziewczynki" i tu jestem zdziwiony bo przecież czerpanie korzyści z prostytucji w Polsce jest zakazane, a więc oficjalnie wg. prawa "dają" za darmo, wliczy też narkobiznes, który też jest prawem zakazany....tylko jeśli państwo nie ma prawa, a konstytuta jest "prostytuta"- wszystko gra. A Tuskolandia robi z nas baranów przypisując sobie zasługę w wzroście gospodarczym.  Na 100 % będzie tak,że na kryzysie ukraińskim stracimy na Rosji i na Ukrainie.Polska nie korzysta z propozycji Chiraca aby siedzieć cicho i na mądrych obywatelach aby siedzieć cicho i robić swoje.
20:19, piestrojanski
Link Dodaj komentarz »
kryzys
To ja czekam i czekam kiedy się zakończy kryzys, a on dopiero zbliża się? Gdzie ja żyję. We wszystkich krajach kwitnie normalne życie. Kto chce to podejmuje prace i zarabia, a w Polsce od wojny jeden kryzys! Niech Cie glowa nie boli . Podobno bedziemy juz niedlugo graniczyc z nowym krajem Judaina ( byla Ukraina) popieranym i finansowanym przez wszystkie swiatowe potegi , wiec bedzie skad pozyczyc brakujace procenty. Niemiecki koncern energetyczny RWE sprzedał za 5,1 mld euro spółkę RWE Dea, zajmującą się wydobyciem gazu i ropy, funduszowi LetterOne, należącemu do rosyjskiego poliwęglan Warszawa oligarchy Michaiła Fridmana. O jakim kryzysie ten pan mówi na wschodzie nie ma kryzysu i nie będzie bo na to nie pozwoli zachodnia Europa bo by straciła na tym o wiele więcej niż Polska poliamid i nie wspomnę o reszcie świata która robi interesy w Rosji i z Rosją no i sam Putin który by stracił najwięcej Jak poinformował koncern RWE, umowę podpisano w piątek w Essen.  może mi ktoś wytłumaczyć jak najeść się tych wszystkich ankiet założeń poliamidy wyliczanek eksperckich które i tak biorą w łeb przy spotkaniu z normalnością zasad najprostszej ekonomii Polska jest w kryzysie przede wszystkim moralnym.Ja i wielu moich znajomych około 60 lat czujemy się zdradzenui i oszukani w tym kraju.Po prostu to nie moja wroga mi Polska.Polska cwaniakow i złodziei ,krętaczy , łapówkarzy i nepotyzmu.Zazdroszcze tym co wyjezdzają krajow, Dorzucą do PKB szacowane dochody z prostytucji i będzie git. Zawsze będzie git, bo takie szacowane wartości można odpowiednio zwiększać, żeby PKB wyszło odpowiednie i żeby ukryć ruinę gospodarczą. Politycy próbują poliamid nas przekonać że osłabiona Rosja jest nam na rękę ale prawda jest taka że Rosja z problemami gospodarczymi i finansowymi nie będzie kupowała od nas towarów a zachód nie potrzebuje naszego handlu wiec w najbliższym czasie sankcje nałożone na Rosję odbija się na nas.
20:16, piestrojanski
Link Dodaj komentarz »
retoryka
Polska retoryka wojenna zaczyna być nudna i wstrętna. Dlaczego okoliczni sąsiedzi mogą żyć bez niej dbając o własne interesy gospodarcze. Polska natomiast proewadzi wojnę propagandową i traci gospodarcza oprócz tego niepotrzebnie wydaje krocie na wojsko i zaniedbuje swoich obywateli, którzy muszą płacić podatki.to jest ten gościu co kroi bochen chleba nożycami krawieckimi ? no nie z szokował mnie tą informacją , po drugie to my mamy już od dawna poważny kryzys w Polsce bez awantury na ukrainie tylko kołodko to jakoś nie dostrzega , ja dostrzegam coraz to większą nędzę , a jak ludzie będą połowę tego zarabiali co kołodko to powiem że żyjemy w dobrobycie Panie profesorze nie obniży żadnego PKB -przecież mamy kreatywnych polityków którzy włączą do PKB dochody z prostytucji i narkotyków .I będzie znowu wielki sukces i znowu poczuję się dumny że mieszkam w Polsce i jestem Polakiem . Prowadzę firmę transportową, która należy do mojej rodziny. Obecnie klimatyzacja Warszawa śledzę w Internecie swoje ciężarówki - jedna ma awarię. Moja firma kierowcom płaci w zależności od ilości kursów, średnio kierowca zarabia 6000 zł netto. Płacę ogromne podatki po to abyś Ty tam w urzędzie zaperda..ł nie siedział na portalach randkowych. W nabytym przez Fridmana pakiecie są m.in. cztery koncesje na poszukiwanie łupków w polskich Karpatach. To nie pierwsze zezwolenia na odwierty w Polsce, które trafiły w ręce Rosjan – alarmuje „Codzienna”. Prawdopodobnie kontrolują oni już 1/3 ze stu koncesji wydanych przez polski rząd. Należąca do rosyjskiego kapitału spółka DPV Service od lat ma kilkanaście polskich koncesji, ale nie wykonała dotąd nawet jednego odwiertu. 
Jedyną reakcją rządu Donalda Tuska na ewidentne naruszanie warunki koncesji przez Rosjan są nieskuteczne postępowania administracyjne. Są dwa wytłumaczenia naszego puszczania bąków pod wiatr i oddawania miejsc pracy Niemcom oraz Austriakom: 1. jesteśmy manipulowani przez jakieś ponure siły w ich interesie a wbrew naszemu oraz znacznie bardziej przerażająca 2. to z głupoty. Niestety jestem tutaj pesymistą...
niedziela, 02 marca 2014
temperatura
Podłoga musi być zawsze ułożona na jednym poziomie i rury do podłączenia np. w rozdzielaczu muszą zawsze wznosić się do góry żeby mogły się odpowietrzyć w rozdzielaczu.Trzeba je tak układać żeby nie schodziły poniżej rur z podłogówki no i zawór typu rtl założyć na powrocie możliwie na pionowym odcinku rury.  A mam do ciebie jeszcze takie pytanie: Jakby nie stosować rozdzielacza tylko np. podłogę z łazienki zasilić z jednego pionu i dać rtl i tak samo zrobić w kuchni i osobno w przedpokoju bo piony do kaloryferów też pójdą do górnych pokoi. po pierwsze nauczyc sie wszystkiego co niezbędne jak chcesz to zrobić sam 
poczytaj na innym forum jak ie maja problemy ci co mysleli ze to takie proste i robili bez pojęcia 
rozważ czy warto wykonać podłogówkę na większej powierzchni - 
przy pow ponad 20m2 trzeba wykonać układ na mieszaczu 
jest kilka wersji musisz zrozumieć co jak działa zanim sie zdecydujesz co montować 
jak będzie większa pow podłogi można zrezygnować z kilku grzejników i strona o hydraulice
niezależnie załączać podłogę i grzejniki zależnie co w danej chwili jest potrzebne. też sam robiłem podłogówkę na rurkach z pexu było to 4 lata temu i mało kto wtedy miał pojęcie o podłogówkach ja mam w kuchni wiatrołapie przedpokoju i łazience na dole a na piętrze w przedpokoju łazience obwody ok 5-15 m2 wszystkie zasilane z rozdzielaczy własnoręcznie skręcanych z kształtek a na powrotach zawory z głowicami Danfosa rtl na każdym rozdzielaczu 2 odpowietrzniki rurki rozkładaj co 10 cm a od ściany 15 cm w kształcie żółwia i nie zapomnij o dylatacji 1 cm styropianu na około ścian oraz siatki metalowej na rurki tak by jej nie dotykała 1 -3 cm nad rurkami po ułożeniu rurek daj ciśnienie na instalacje i rób wszystko pod ciśnieniem jak coś skopiesz to będziesz wiedział kiedy ci ciśnienie zejdzie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że ogrzewanie podłogowe na sporą bezwładność w porównaniu do wysokotemperaturowych grzejników. 
Przemyśl sobie jak używasz dom. W jakim cyklu będziesz grzał w piecu. 
Jeżeli chcesz mieć szybo ciepło-to grzejniki dadzą szybko wysoką temperaturę w pomieszczeniu, np. po przyjeździe do domu z pracy, np.ok.18:00 gdy spadła temperatura w domu - bo w piecu wygasło - rozpalasz w piecu i po 15-30minutach czujesz, że jest cieplej. Podłogówkę mam na całości, dom użytkowany 24godz/dobę. 
Dla mnie zadowolenie pełne ale ... temperatura na powierzchni podłogi ok.24 oC ... 
Ale gdyby dom użytkowany był tylko kilka godzin dziennie wybór padłby na grzejniki - a podłogówka byłaby dodatkowo - przede wszystkim dla komfortu w weekendy- długie pobyty w kuchni, łazience, niespieszne życie, zabawy na podłodze, itp. 
Ale nie tam gdzie będzie tylko wodna podłogówka!!! 
Żeby osiągnąć temperaturę powietrza taką samą jak z grzejników trzeba poczekać o wiele dłużej-BEZWŁADNOŚĆ. Przemyśl czy nie pójdziecie już spać ... 
Może to miał na myśli "Twój" fachowiec, "że podłogówka nie dogrzeje". Zawsze najlepszym układem ogrzewania podłogowego w nowo budowanych domach będzie układ zaworu trójdrogowego z siłownikiem trój stawnym z pompą mieszającą. Zawór sterowny temp. pomieszczenia lub tem. zasilania za zaworem mieszającym. Mamy wówczas stałą temp. na całej powierzchni podłogi. Rury układane w rozstawie 15-20 cm wystarczają w 100% zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń z temp. podłogi 25-30st. przy temp. zewnętrznych nawet poniżej -10 st. Ogrzewanie podłogowe w praktyce stosujemy w pomieszczeniach środkowych budynku takie jak łazienki, przedpokoje, korytarze, kuchnie itp. 
resztę pomieszczeń to grzejniki.Przy takim układzie ogrzewanie podłogowe jest komfortem ciepłej podłogi ,grzejniki służą do utrzymania temperatury w pozostałych pomieszczeniach hydraulik Warszawa. W miesiącach zimowych nigdy nie doprowadzamy do schłodzenia domu poniżej 17st. więc i podłoga praktycznie nie ostygnie poniżej tej temperatury.
19:58, piestrojanski
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 października 2013
zgłaszanie awarii
Kocioł co jakiś czas zgłasza awarię (dioda mruga raz na 4 sekundy - według instrukcji jest to awaria od czujnika ciągu kominowego). Razem z tą awaria włączą się pompa wody. Dzieje się to chyba tylko w sytuacji, gdy kocioł jest wyłączony (nie pali się gaz). Przykładowo - byłem w łazience obok tego kotła, był wyłączony od dłuższego czasu (kilkanaście minut) i ni z tego, ni z owego pojawiła się ta awaria i załączyła się pompa wody. Skasowałem awarię - piec dalej działał bez problemu. uż na podstawie oględzin termistora ukrytego w białej obudowie można stwierdzić ewentualną przyczynę blokad. Jeżeli obudowa czujnika jest żółta-opalona a drut w środku ma korozję-jest ciemny, to czujnk należy jak najszybciej wymienić. Blokady samoczynne w ZW20KE mogą również wynikać z błędnego działania mikroprzełącznika (zwłaszcza jeśli na czarnej obudowie mikroprzełącznika są ślady wycieku wody), może być również przyczyna w samej płycie. Jeżeli kasujesz błąd wyłącznikiem a nie resetem to przede wszystkim wymień czujnik spalin który nie jest kosztowny.
Innym razem zobaczyłem, że miga awaria. Skasowałem - po kilku sekundach pojawiła się znowu. Ponownie skasowałem - to samo. Skasowałem awarię i natychmiast potem wyłączyłem zasilanie (żeby awaria nie zdążyła się ponownie pojawić). Odkręciłem wodę (żeby natychmiast po załączeniu zapalił się gaz), załączyłem piecyk - gaz się zapalił, wszystko ruszyło. 
Nie wiem, czy to ma związek, ale być może usterka występuje częściej, gdy na dworze jest duży wiatr. 
Rozmawiałem z serwisantem (ostatnio był u mnie na przeglądzie) i mówił, że według niego trzeba wymienić płytę główną (a to dość droga sprawa...) 
Mam pytanie do znających się na rzeczy: Jak ten czujnik działa? Czy można go jakoś skontrolować? A jeśli to rzeczywiście problem z płytą główną - to czy da się ją naprawić? Można gdzieś znaleźć jej schemat, a jeszcze lepiej instrukcję serwisową?
Tagi: błąd piec
20:52, piestrojanski
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 lipca 2013
maszyna
Trafiła mi się maszyna do walcowania ciasta w restauracji. Prosta konstrukcja jak budowa cepa ale napęd... to już kosmos (przynajmniej dla mnie) 
Od czasu do czasu maszyna potrafi się zaciąć (nie kręci wałkami jak by była zablokowana) Oczywiście problem jest tylko w silniku a dokładnie w dziwnej, okrągłej, miedzianej, wypukłej blaszce która się znajduje na "spodzie" silnika. Z czasem się odkształca oraz od iskrzenia wypala. 
Więc gdy silnik nie może ruszyć efekty jak przy zużytych szczotkach lub hmmm wypalonym komutatorze z tym, że ten silnik nie ma szczotek. (drży i buczy ale się nie kręci) :) 
Nie bardzo rozumiem zasade działania tego silnika ale w momencie załączenia ta blaszka przeskakuje jak przekaźnik/stycznik i przewodzi. Nie wiem co powoduje przeskok tej blaszki (pole elektromagnetyczne, siła odśrodkowa...?) 
Wydaje mi się że jest to jakaś wada materiałowa, blaszka się spłaszcza i wypala, przez co po jakimś czasie nie dosięga do drugiego styku i nie przewodzi 
Zastanawiam się czy mogę tą blaszke pominąć/usunąć i zewrzeć na stałe??? 
A także moja prośba o linka do opisu zasady działania takiego silnika (pierwszy raz coś takiego widzę) 
Blaszka o której mówię jest na trzech ostatnich zdjęciach. 
Po wygięciu/uwypukleniu i przeczyszczeniu styków tej blaszki silnika śmiga jak nowy, tylko że ten zabieg pomaga na około miesiąc (robie to 6 raz) A teraz w slow motion. Ponieważ jest to WYŁĄCZNIK uzwojenie rozruchowego więc w stanie spoczynku brązowy pierścień dociska "blaszkę", ta z kolei zwiera i jest gotowa do przewodzenia. Gdy podaje zasilanie, przez blaszkę płynie prąd na uzwojenie rozruchowe, wirnik zaczyna się obracać. Gdy osiągnie stosowną prędkość, brązowy pierścień hmmm.... nazwijmy to-kurczy się, na skutek siły odśrodkowej i przestaje naciskać na blaszkę. Tym samym uzWłaśnie to jest kondensator. Jest on elementem silnika klimatyzacji stąd moja uwaga dwa posty wyżej że żaden kondensator nie jest potrzebny bo on po prostu już jest w silniku. Ciebie interesują te dwa przewody podłączone do włącznika odśrodkowego(blaszek). One muszą być zwierane na czas rozruchu silnika przyciskiem. 
Ten kondensator jest połączony z uzwojeniem rozruchowym. Uzwojenie rozruchowe przestaje być zasilane-czy dobrze myślę? Jedyne moje spostrzeżenia to, że silnik wydaje bardzo dziwny, charczący dźwięk w momencie gdy są załączone obydwa uzwojenia. 
Oraz że po około 30 sekundach przepracowanych łącznie (w ciągu kilku prób rozruchowych) silnik był bardzo gorący, nie mogłem na nim utrzymać ręki dłużej niż 3 sekundy klimatyzacje Warszawa. Skąd się bierze taka temperatura? Po natychmiastowym rozebraniu silnika zwoje były zimne, tylko obudowa i oś były bardzo gorące.
13:17, piestrojanski
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 kwietnia 2013
Zbudować
Zbudować panel słoneczny ale nie mam oryginalnego wymiennika takiego jakich się używa do takich paneli i mam pytanie czy mogę podłączyć taki robiony panel do zwykłego wymiennika z podwójną wężownicą czy nie opłaca się bo nie za bardzo będzie taki system grzał wodę. 
bo myślałem tez aby bezpośrednio podłączyć do wymiennika aby woda która będzie w panelu słonecznym była bezpośrednio dostarczana do wymiennika i tam mieszała się z zimna woda (bez użycia wężownicy ) która idzie do kranu, tylko ze wtedy w panelu słonecznym było by takie samo ciśnienie jak w sieci wodnej i nie wiem czy zwykła pompka od C.O by przepchła wodę z panela do wymiennika ale woda na pewno grzała by się dużo szybciej niż przez wężownicę klimatyzacji.  Na początku też próbowałem podłączyć bezpośrednio wodę użytkową do kolektora,ale nie dało to dobrego efektu.Jeśli chodzi o ciśnienie to wszystko było ok. ale przy zimnym bojlerze kolektor po prostu nie wyrabiał i nie nadążał grzać. Po podłączeniu do wężownicy i zastosowaniu sterownika różnicowego wszystko działa dużo lepiej. Mam jeszcze w planach parę przeróbek, które powinny poprawić sprawność całego układu klimatyzacji.
18:56, piestrojanski
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 stycznia 2013
opomiarować układ
Różnica w sprawności cop w programie select to 0,67 o tyle sprawność klimatyzacji jest wyższa dla przeciętnej pc, z większymi wymiennikami. 
Opierałem się tylko na wynikach programowych, żadne tam wymysły. 
Czy to dużo czy to mało zależy dla kogo, nawet jeśli zyskamy tylko 0,5 cop to dla mnie bardzo dużo. 
Tylko że w praktyce jakoś za bardzo to mi to się nie pokrywa, ze skraplaczami na p7 mam niemal codziennie do czynienia i jak chcę żeby urządzenie naprawdę fajnie pracowało to czasami trzeba przewymiarować o 1,5-2 razy to co wychodzi w programie, żeby była oszczędność na wodzie i energii, mówię tu o mocach powyżej 20KW. 
Bo jest taki myk skraplanie  klimatyzacji 40st a woda opuszczająca skraplacz ma wtedy 49st, ot taki myk :D, łapię wtedy ciepło przegrzania par przy stosunkowo niewielkim przepływie wody potrzebnej do chłodzenia schłodzenia skraplacza. Parowniki wykorzystuję powietrzne i płaszczowo-rurowe więc to jest troszkę inna szkoła, w urządzeniu z przewymiarowanym parownikiem zwykle delta nie schodzi poniżej 3st ale to i tak lepsze niż dt 10st. Wy tu scrolle chwalicie pod niebiosa, a ja coraz jakiegoś wymieniam na tłokówkę bo się rozleciał i tłokówka śmiga i zapominam o kliencie, do czasu aż padnie następny scroll w tandemie lub powerpacku, więc mamy inny punkt widzenia, ale i urządzenia inne. Tu każdy ma swoje zdanie i nie będzie jednoznacznej odpowiedzi dopóki ktoś czarno na białym nie udowodni swojej racji bądź pomyłki, nie wiem kiedy dam radę wykonać swojego prztyka bo jak ruszy wiosna to ja razem z nią do roboty na dwie zmiany i skończy się obijanie i urlop macierzyński :D, ale jak już coś popełnię to opomiaruję układ ile się da, żeby było co i jak czarno na białym sprawdzone w boju.
 
niedziela, 11 listopada 2012
moc wentylacji
Od dłuższego czasu chodzi za mną budowa tego silnika. Więc silnik może kiedyś zmontuje. Wtedy zbadam jego moc i zobaczymy co dalej. 

Perpetum mobile to coś co bierze energie z niczego. Ja tu nie proponuję perpetum mobile. Przecież do całego układu ma być dostarczona energia w postaci Ciepła. Ciepło jakie wyjmiemy z ziemi. 

Załóżmy, że mamy pompę ciepła w której z 1kW energii mechanicznej(silnik sprężarki) otrzymujemy 3kW energii Cieplnej. Zakładając sprawność silnika stirlinga na poziomie 33% otrzymujemy 1kW energii mechanicznej. Pamiętajmy, straty to...Ciepło....więc na zimę w sam raz. 

Jeżeli natomiast okaże się, że silnik ma mniejszą moc(raczej tak) to na pewno zmniejszymy pobór energii przez pompę, czyż nie? Otóż nie ! Właśnie pompa ciepła "wyjmuje ciepło z ziemi " i koszt energetyczny tego wyjmowania ( energia sprężarki ) to średnio około 30% uzyskanej energii. Nie ma przepływu ciepła bez nakładu zewnętrznej energii , więc i silnik nie zdziała bez zewnętrznego paliwa i zawartej w niej energii chemicznej. Fizyka jest dużo ciekawsza niż matematyka , ale tu też obowiązuje 2+2=4 a nie 6 jak byś chciał. Czy ktoś zastanawiał się nad rozbudową klimatyzatora z pompą ciepła (powietrze/powietrze)? Rozbudowa, bez ingerencji w w sam klimatyzator polegałaby na tym, że kolektor ziemny  wentylacja Warszawa wykonany byłby z rur PCV np o średnicy 110mm (zamiast węża PE z solanką) i podłączony do jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Dodatkowe wentylatory (np kanałowe) wspomagałyby przepływ powietrza w rurach... 
Co o ty sądzicie? Może ktoś już próbował zbudować taką instalację? 
Proszę o opinię na ten temat i ewentualnie podzielenie się doświadczeniami z tej dziedziny. 
20:08, piestrojanski
Link Komentarze (1) »
niedziela, 16 września 2012
opracowanie klimatyzacji
Niezłe opracowanie klimatyzacji ale z tym lustrem przekombinowałeś: promieniowanie padają spod różnego kąta więc wcale nie muszą wrócić na absorber, a lustro jeszcze zasłania ci światlo, które pada bezpośrednio na absorber. Nawijanie miedzi strata czasu nie zrobi się takiego ślimaka (promień skrętu będzie ok 10cm a to za dużo). Twój drugi rysunek jest najlepszy pod warunkiem że wymiar odbiornika w ognisku będzie dobrany do wielkości punktu skupienia, kręciłem podobnie rurki do swojego kolektora - klamry najpierw dawałem co 1 metr później zagęściłem co 50 cm. 
tylko u mnie kwestia wyglądała troszkę inaczej. konstrukcja blacha + pianka izolacyjna była bardzo sztywna i równa, problem pojawiał sie na rurce z miękkiej miedzi ( to ona była powyginana i nie dolegała do prostej blachy) 
tez mam u siebie nierówności ale nie bawiłem się w ich usuwanie przez jakieś silikony czy co. po prostu gdzie odstawało to klamra, na Twoim miejscu po prostu bym to gęściej przykręcił ( taka blaszka to także styk rurka-blacha i to nawet na większej powierzchni).  na zdjęciu widać to o czym pisał kolega robja - blacha wychodzi Ci na mufki a z uwagi że mają one większą średnice stąd ta szczelina. trzeba było wyciąć blachę osobno pod rurki i osobno kawałki pod rury klimatyzacji z mufkami,wtedy dałoby się tego uniknąć. 
co do pasty to połączenie sie zrobi,ale jak się to ma do miedzi to nie wiem. nie wiem gdzie to czytałem może i na tym forum że miedz gryzie sie z aluminium wiec lepiej to sprawdzić - choć co do tego pewności nie mam. przy kolektorze płaskim z paneli jest mniejsza temperatura bo jest zalany cały albo w większości wodą przy absorberze temperatura jest dużo większa i styropian będzie się topił może nie cały ale popłynie Aluminium tworzy z miedzią ogniwo więc będzie się to rozkładać nie wiem po jakim czasie i jak jak chcesz stosować tą pastę przed czernieniem czy po i jak zamierzasz to czernić? jeśli pomalujesz absorber farbą to nie będzie kontaktu ale odbiór ciepła z absorbera będzie ograniczony
 
22:48, piestrojanski
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3